Skip to content
Vivasmart – Blog

Blog podjetja Vivasmart

  • TRGOVINA
  • Energetika
  • Pametni dom
  • Varnost
Internet of things (IoT)

Zdravstvo in pametne tehnologije

health_care_feature

Uporaba pametnih tehnologij, umetne inteligence in IoT se uveljavlja na marsikaterem področju našega življenja. Zato ni nič čudnega, da čedalje bolj posega tudi na področje našega zdravja in dobrega počutja. Vsem so že dobro znane razne pametne zapestnice, ure in podobne naprave, ki nam s pomočjo raznih senzorjev omogočajo spremljanje frekvence našega srčnega utripam, prehojenih korakov in spalnih navad. Navadno so povezane z aplikacijo, ki dodatno razširi uporabnost zapestnice in ponuja še več okvirnih informacij o stanju našega zdravja. Aplikacije dopolnjujejo tovrstne naprave predvsem z raznimi kalkulatorji indeksa telesne mase (ITM), omogočajo beleženje zaužitih kilokalorij ali pa nam celo ponujajo bolj zdrave alternative prehranjevanja

Tokrat se bomo posvetili pametnim napravam, ki lahko bistveno olajšajo spremljanje našega zdravstvenega stanja, pospešijo diagnostiko bolezni in nasplošno pripomorejo k modernizaciji zdravstvenega sistema. Kot boste spoznali, omenjene tehnologije še zdaleč niso znanstvena fantastika in se marsikje že uporabljajo.

TELEMEDICINA

Napredek medicinskih naprav, ki omogočajo povezavo z internetom je lahko zelo uporaben predvsem kot odlično orodje pri diagnostiki, spremljanju zdravja pacienta in na splošno lažjo dostopnost do medicinskih storitev. Če izhajamo direktno iz besede telemedicina, ki pomeni medicina na daljavo, lahko vidimo v katero smer se lahko medicina razvije z uporabo tehnologije IoT.

Zdravnik bi lahko z uporabo tehnologije IoT in pametnega merilnika tlaka ali EKG naprave spremljal delovanje vašega srca brez potrebe, da ste vi fizično prisotni v ambulanti. Enako bi se lahko zgodilo z določenimi ostalimi napravami, ki se uporabljajo za diagnostiko različnih bolezni.

S pametno zasnovanim sistemom telemedicinskih storitev bi lahko blagodejno vplivali na čakalne dobe, saj bi določene medicinske opravke lahko opravili kaz iz udobja svojega doma. Zmanjša pa se lahko tudi potencial za izpostavljenost pacientov in zdravstvenih delavcev nalezljivim boleznim.

Področje telemedicine predstavlja izredno priložnost za integracijo novih tehnologij, ki so nam lahko v veliko pomoč pri izzivih s katerimi se soočajo svetovni zdravstveni sistemi.

Zdravstvene storitve na daljavo nam bodo v prihodnosti v veliko pomoč, seveda pa je treba uporabo in uvedbo takšnih sistemov skrbno načrtovati. Nikakor ne smemo zanemariti velike prednosti osebnega stika med zdravstvenimi delavci in pacienti, saj ravno ta osebni stik velikokrat reši življenje.

MODERNI VSEBNIKI ZA ZDRAVILA IN APLIKATORJI

Ovojnina zdravil ali aplikatorji bi v prihodnosti lahko poleg zaščite in zagotavljanja kakovosti zdravil zavzeli dodatne funkcije, ki bi za pacienta predstavljale velik korak k večji varnosti in učinkovitosti zdravil.

Tukaj imamo v mislih predvsem štetje odmerkov, preprečevanje prevelikih ali podvojenih/izpuščenih odmerkov, obveščanje. Vse to ima lahko zelo pozitivne rezultate na uspešnost zdravljenja z zdravili, povečanje adherence pacientov in zmanjšanje neželenih učinkov zdravil.

PAMETNI GLUKOMETRI IN KONTINUIRANO MERJENJE GLUKOZE V KRVI

Klasični glukometri so na voljo že kar nekaj časa in so nepogrešljiv pripomoček tako ljudi z diabetesom tipa I kot tipa II. Omogočajo hitro spremljanje koncentracije krvnega sladkorja in ključnega pomena pri doziranju inzulina. V pomoč so tudi pri spremljanju uspešnosti zdravljenja z antidiabetičnimi zdravili ter preprečujejo zaplete povezane s sladkorno boleznijo.Večina ima vgrajen omejen spomin za beleženje izmerjenih vrednosti, prav tako pa moramo v primeru, da želimo rezultate deliti z zdravnikom s sabo prinesti napravo ali pa si vrednosti izpisati.

Opomba 2020-03-23 222749

Kljub temu, da je že to precejšnji napredek v zmogljivosti in funkcionalnosti tovrstnih naprav pa je pravi korak k modernizaciji tako imenovano kontinuirano merjenje glukoze, ki je tudi zelo pomemben dejavnik za avtomatsko doziranje inzulina, ki si ga bomo pogledali nekoliko kasneje. V tem primeru se merjenje glukoze v krvi pacienta izvaja avtomatizirano na krajše časovne intervale, brez potrebe po stalnem prebadanju z iglo (klasični glukometri potrebujejo za odvzem vzroca kapilarno kri, ki jo vsakič znova pridobimo z vbodom v prst z lanceto). To omili neprijetno izkušnjo merjenja glukoze in v splošnem izboljša spremljanje in terapijo.

41-MRh00XwL

Verjetno se strinjamo, da je veliko lažje rezultate nositi s seboj v napravi, ki je takorekoč postala del našega vsakdanjega življenja – pametnem telefonu. Novejši glukometri omogočajo povezavo s pametnim telefonom preko Bluteootha, s tem pa omogočijo lažje spremljanje glukoze v krvi, obdelavo rezultatov in deljenje rezultatov z zdravstvenimi delavci.

PAMETNE NAPRAVE ZA AVTOMATSKO DOZIRANJE INZULINA

Naprave, ki so neposredno povezane z merilniki glukoze so avtomatski odmerniki inzulina. Na voljo so avtomatske inzulinske črpalke, ki imajo merilnik krvnega sladkorja vgrajen in je podlaga za prilagoditev odmerka inzulina glede na izmerjeno vrednost glukoze.

Najnovejše tovrstne naprave pa že omogočajo mrežno povezljivost ali pa vsaj Bluetooth povezavo, ki omogoča prikaz podatkov v aplikaciji na pametnem telefonu. Prednost takega sistema je predvsem lažja dostopnost do informacij, ki jih je lažje deliti. Aplikacija na telefonu pa pomeni tudi dodatne funkcionalnosti kot so nastavljanje opomnikov v primeru prazne viale z inzulinom ali pa avtomatsko obveščanje svojcev/reševalcev.

 

H49c6323513db4633821f5e9554efe9a8F

V kolikor želite izvedeti več o tehnologiji IoT in drugih možnostih uporabe pametnih naprav, vas vabimo, da si ogledate našo spletno stran, kjer boste našli marsikaj zanimivega.

Facebook Instagram Globe

Navigacija prispevka

Kaj so pametna stikala?
Vodič: Smart Life na osebnem računalniku

Dodaj odgovor Prekliči odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Najnovejši prispevki

  • Vodič: Smart Life na osebnem računalniku
  • Zdravstvo in pametne tehnologije
  • Kaj so pametna stikala?
  • Varnost in pametne tehnologije
  • IoT za pametno rabo energije

Nedavni komentarji

    Kategorije

    • Energetika
    • Internet of things (IoT)
    • Pametni dom
    • Varnost
    • Vodiči
    Proudly powered by WordPress | Theme: x-blog-plus by wpthemespace.com