Skip to content
Vivasmart – Blog

Blog podjetja Vivasmart

  • TRGOVINA
  • Energetika
  • Pametni dom
  • Varnost
Energetika

IoT za pametno rabo energije

Živimo v času, v katerem je opaziti trend, da v ospredje prihajajo obnovljivi viri energije. Seveda je to izvrstna novica tako za nas, kot za okolje v katerem živimo. Za to je zaslužen predvsem tehnološki napredek in razvoj novih tehnologij v produkciji, shranjevanju ter distribuciji energije. Pomembno vlogo pa ima tudi vsak posameznik, ki s s premišljeno rabo vseh oblik energije pripomore k zmanjšanju celotne porabe. Tukaj nam je lahko v veliko pomoč avtomatizacija, zaznavanje in tehnologija interneta stvari, o katerem smo že marsikaj napisali.  Pametna tehnologija bo predvidoma revolucionalizirala veliko področij našega življenja – ena izmed najbolj vznemirljivih aplikacij pa je v načinu, kako v našem domu/podjetju upravljamo z energijo. Tokrat vam bomo predstavili, kako in na kakšen način lahko s pomočjo pametnih naprav, naredite veliko dobrega za naš planet in hkrati privarčujete vaš težko zaslužen denar.

pametni-dom-energija

PAMETNO BIVANJE

Danes nam naprave, povezane v internet stvari, bolj kot kadarkoli, omogočajo več nadzora nad porabo energije v našem domu. Tipična je uporaba pametnega termostata, katerega uporaba lahko potencialno prihrani več kot 15% letne porabe energije. Z njim lahko optimizirate gretje in hlajenje glede na vaše potrebe, vreme, prisotnost, ceno električne energije itd. Pametni termostat pa je samo ena izmed opcij, ki je na voljo za to, da prihranimo energijo ali pa jo bolj racionalno uporabljamo. V to kategorijo spadajo tudi sledeč pametne naprave.

Pametne vtičnice in stikala s katerimi lahko avtomatiziramo prižiganje in ugašanje luči in ostalih naprav preko časovnikov. Predstavljajo osnovni nadzor nad časom delovanja naprave. Seveda drži, da manj časa, kot je naprava prižgana, manj energije porabimo za njeno delovanje in posledično prihranimo več.

Ker lahko razsvetljava hiše ali stanovanja doprinese od 5 do 15% k celotnim letnim stroškom porabe energije, imamo na voljo za zniževanje stroškov tega naslova (v kombinaciji s pametnimi vtičnicami/stikali ali samostojno) tudi pametne žarnice, ki poleg prižiganja in ugašanja preko mobilne aplikacije omogočajo tudi nadzor nad intenziteto svetlobe (zatemnitvena funkcija). Pri nekaterih pa lahko nastavimo tudi poljubno barvo svetlobe.

Različni senzorji, ki zaznavajo odpiranje vrat ali oken, prisotnost ljudi (PIR senzorji). Kot senzor lahko delujejo tudi IP nadzorne kamere, ki imajo funkcijo zaznavanja gibanja ali pa kar vaš mobilni telefon, ki lahko napravam posreduje informacijo o lokaciji. Tako se lahko gretje/hlajenje v vaši hiši ali stanovanju prižge ali ugasne, ko se približate na določeno razdaljo.

Pametni IR krmilniki, ki imajo sposobnost komuniciranja s starejšimi napravami, ki se jih upravlja z daljinskimi upravljalniki. Tipična primera take naprave sta klimatska naprava in nekateri IR paneli, ki se jih lahko upravlja z daljinskim upravljalnikom.

Seveda poleg vsega naštetega lahko sem uvrščamo tudi vse pametne hladilnike, pralne stroje, pomivalne stroje in v splošnem vse naprave, ki imajo tehnologijo interneta stvari tako ali drugače že serijsko vgrajeno.

Pametne naprave pa lahko uporabimo tudi za nadzor nad porabo električne energije, saj imajo nekatere že vgrajeno to funkcionalnost (Pametna vtičnica Avatar Controls 10A).

PAMETNA MESTA IN ELEKTRIČNO OMREŽJE

Tehnologija IoT ne prinaša prednosti samo v naših domovih ampak spreminja naš odnos do rabe energije tudi izven njih. Zaradi implementacije tehnologije interneta stvari, se spreminja način s katerim razporejamo električno energijo, procesi so bolje optimizirani in sposobni hitrejših reakcij na povečane potrebe energije.

Povezava teh tehnologij v infrastrukturo mesta, se imenuje pametno mesto in poleg mehanizmov za bolj optimalno rabo energije povezuje tudi javni prevoz, solarne klopi, ulične LED luči (njihova uporaba lahko zmanjša porabo električne energije tudi do 70%), pametne zabojnike za smeti,… Vsi te sistemi, ki so bili do sedaj v večini ločeni, imajo sedaj možnost izmenjave informacij v realnem času, kar ima za rezultat večjo urejenost mesta, prilagojeno vzdrževanje, manjšo obremenitev delavcev in vsesplošno korist za okolje.

Pametno električno omrežje je osnova za rast pametnega mesta in vključuje uporabo senzorjev za namene boljšega delovanja omrežja in učinkovitejše dobave električne energije. V velemestih pametna električna omrežja omogočajo prebivalcem, da sodelujejo pri postavitvi strešnih rešitev s solarnimi paneli in uporabo baterijskega shranjevanja energije. Tudi zaradi tega mesta postajajo čistejša, bolj ekološka in z manj smoga, saj ne uporabljajo fosilnih goriv in ostalih netrajnostnih energijskih virov.

Področja uporabe tehnologije interneta stvari za namene energetike so številna. Pa naj bo to v naših domovih ali izven njih. IoT tehnologija bo dvignila naše dojemanje in uporabo energije na novo raven in nam omogočila življenje v čistejšem in predvsem bolj zdravem okolju.

Navigacija prispevka

Vse o pametnem domu
Varnost in pametne tehnologije

Dodaj odgovor Prekliči odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Najnovejši prispevki

  • Vodič: Smart Life na osebnem računalniku
  • Zdravstvo in pametne tehnologije
  • Kaj so pametna stikala?
  • Varnost in pametne tehnologije
  • IoT za pametno rabo energije

Nedavni komentarji

    Kategorije

    • Energetika
    • Internet of things (IoT)
    • Pametni dom
    • Varnost
    • Vodiči
    Proudly powered by WordPress | Theme: x-blog-plus by wpthemespace.com